See hapras on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "hauras"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "hapras"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "a’bbõrz"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "habrak"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "abraz"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "*sauraz",
"3": "",
"4": "dirt, filth, wet earth"
},
"expansion": "Proto-Germanic *sauraz (“dirt, filth, wet earth”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "saur"
},
"expansion": "Icelandic saur",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From earlier *šapras, possibly borrowed from Proto-Germanic *sauraz (“dirt, filth, wet earth”), compare Icelandic saur.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahët",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahët",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprastën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahita",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëssa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahëhna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahësta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahëlëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haprahiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprassëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëtta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapras"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hapras",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"brittle, fragile, frail"
],
"id": "en-hapras-urj-fin-pro-adj-dVXBoDkK",
"links": [
[
"brittle",
"brittle"
],
[
"fragile",
"fragile"
],
[
"frail",
"frail"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "hapras"
}
{
"forms": [
{
"form": "hapraampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "haprain",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hapra",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "hapras (comparative hapraampi, superlative haprain)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Eastern Finnish"
},
"expansion": "(dialectal, Eastern Finnish)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapr",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-vieras"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "brittle",
"word": "hauras"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Eastern Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vieras-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of hauras (“brittle”)"
],
"id": "en-hapras-fi-adj-zbrN5x6d",
"links": [
[
"hauras",
"hauras#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑprɑs/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝prɑ̝s̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑprɑs"
}
],
"word": "hapras"
}
{
"forms": [
{
"form": "hapraampi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "haprain",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "haprastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "hapraallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hapraattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hapraittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hapraineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hapra",
"2": "ampi",
"3": "in"
},
"expansion": "hapras (comparative hapraampi, superlative haprain)",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Eastern Finnish"
},
"expansion": "(dialectal, Eastern Finnish)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapr",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-vieras"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "brittle",
"word": "hauras"
}
],
"categories": [
"Eastern Finnish",
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vieras-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑprɑs",
"Rhymes:Finnish/ɑprɑs/2 syllables"
],
"glosses": [
"alternative form of hauras (“brittle”)"
],
"links": [
[
"hauras",
"hauras#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑprɑs/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝prɑ̝s̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑprɑs"
}
],
"word": "hapras"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "hauras"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "hapras"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "a’bbõrz"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"raw_tags": [
"reshaped by analogy or addition of morphemes"
],
"word": "habrak"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "habras"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "abraz"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gem-pro",
"2": "*sauraz",
"3": "",
"4": "dirt, filth, wet earth"
},
"expansion": "Proto-Germanic *sauraz (“dirt, filth, wet earth”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "is",
"2": "saur"
},
"expansion": "Icelandic saur",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From earlier *šapras, possibly borrowed from Proto-Germanic *sauraz (“dirt, filth, wet earth”), compare Icelandic saur.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hapras",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahët",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahët",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprastën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahita",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëssa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahëhna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahësta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëlën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahëlëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "haprahiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "haprahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "haprassëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "haprahëtta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "haprahitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hapras"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/hapras",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic adjectives",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse"
],
"glosses": [
"brittle, fragile, frail"
],
"links": [
[
"brittle",
"brittle"
],
[
"fragile",
"fragile"
],
[
"frail",
"frail"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "hapras"
}
Download raw JSONL data for hapras meaning in All languages combined (25.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.